V době bezhotovostních plateb se před cestou do zahraničí nemusíte zabývat tím, kde si vyměníte české koruny za valuty, ani složitě vypočítávat, kolik peněz budete přibližně potřebovat. To vše díky platebním kartám. Na co byste si ale při platbě kartou nebo výběru z bankomatu v cizině měli dát pozor?

Pokud obecně raději spoléháte na fyzické peníze, klidně si před dovolenou koruny za příslušné valuty vyměňte. To platí speciálně pro cesty na odlehlejší místa, kde se vám díky zásobě peněz v místní měně nestane, že budete na obchodníka v zapadlé vesničce marně mávat kartou, protože bude přijímat jen hotovost. 

Při cestování po Evropě, Severní Americe nebo severských zemích vám ale zpravidla  postačí pouze menší částka, abyste měli hotovost třeba na zaplacení parkoviště, drobného nákupu nebo třeba uhrazení poplatku za použití toalety. Zbytek bez problémů zaplatíte kartou. Třeba v USA je placení kartou tak rozšířené, že dokonce můžete působit trochu podezřele, když chcete platit většími bankovkami.

Debetní nebo kreditní kartu můžete v cizině použít dvojím způsobem:

  • k placení u obchodníků
  • k výběru místní měny z bankomatu

Každá z možností má svá specifika, a proto se na obě blíže podíváme.

V civilizaci plaťte bez obav kartou. Ale pozor na DCC!

Ve většině dovolenkových destinacích s kartou uspějete jak v obchodech, restauracích nebo barech, tak i v kulturních institucích, jako jsou třeba muzea. Pokud máte – stejně jako většina Čechů – kartu od velkých kartových společností, jimiž jsou Mastercard a Visa, neměli byste při placení narazit na žádný problém. České banky si navíc za platbu kartou v zahraničí ve většině případů neúčtují žádné poplatky.

Cestování do zahraničí
Nenechte si zkazit dovolenou zbytečnými poplatky.

Při platbě kartou v cizině ale můžete narazit na službu, kvůli které se váš nákup může zbytečně prodražit. V mezinárodním prostředí se jí říká Dynamic Currency Conversion (DCC) a v Česku se pro ni vžil překlad dynamická konverze měn. Služba spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, v níž je veden bankovní účet klienta. To znamená, že si můžete vybrat, jestli nákup uhradíte v lokální měně, nebo přímo v českých korunách. Obě možnosti se vám zobrazí na displeji platebního terminálu.

TIP!
Stále více lidí v zahraničí spoléhá na Revolut. Mrkněte na finanční vychytávky letošního roku.

Vědět hned při nákupu, kolik českých korun utratíte, je přece fajn. Tak kde je problém? Potíž je v tom, že kurz převodu měny určuje společnost, která terminál provozuje. A ten, jak už vám asi došlo, není pro nakupujícího příliš výhodný. Jenže málokdo má v hlavě kalkulačku, aby si bleskově spočítal, jestli se mu transakce vyplatí. A právě na to provozovatelé terminálů sázejí. 

Turistka s mapou
Služba DCC často cílí na turisty.

Proto se nenechte nalákat a vždy volte možnost platby v místní měně. V takovém případě proběhne přepočet platby na české koruny podle kurzu vaší banky. Tato volba bývá ve srovnání s dynamickým převodem měn pro zákazníka férovější. Na službu DCC si ostatně posvítil i Evropský parlament, který pro spotřebitele požaduje transparentnější podmínky.

Ostražití buďte i při výběru z bankomatu

O tom, kolik peněz vás bude stát samotný výběr ze zahraničního bankomatu, rozhoduje vaše banka, respektive balíček služeb, který máte sjednaný ke svému běžnému účtu nebo kreditní kartě. V některých případech je výběr zdarma, jindy za něj zaplatíte pár desetikorun, ale v krajních případech může poplatek přesáhnout i 100 korun. O výši poplatku někdy rozhoduje také lokalita – v mimoevropských destinacích si za výběr často připlatíte.

TIP!
Dovolená bez stresu. Nakupte si vybavení hned a zaplaťte za něj až po návratu.

Pokud hotovost v zahraničí vybíráte jen velmi výjimečně, platba navíc vás při jednorázovém výběru asi nezruinuje. Ale při častějších cestách do ciziny se vyplatí upravit podmínky účtu tak, aby pro vás použití bankomatu bylo výhodnější. Ve většině bank pro vás určitě najdou způsob, jak změnu provést. A pokud ne, můžete se po lepších podmínkách poohlédnout u konkurence.

Nejen v anglicky mluvících zemích se bankomat označuje zkratkou ATM (Automated Teller Machine). S vyhledáním nejbližšího bankomatu v zahraničí vám pomůže například aplikace ATM Locator, kterou si můžete stáhnout do svého chytrého telefonu.

Na DCC neboli zmíněnou dynamickou konverzi měn můžete narazit i u bankomatů. A to zejména u těch, které nejsou přidružené ke konkrétní bance. Ty často potkáte  v turisticky exponovaných lokalitách, protože jejich provozovatelé vychytrale sázejí na neznalost výletníků ze zahraničí. Pokud natrefíte na bankomat, který vám DCC nabídne, nebuďte zbrklí a vyberte možnost přepočtu kurzu podle vaší banky, nikoliv ten, který vám bude chtít vnutit stroj. Při výběru větší sumy byste totiž mohli přijít o pořádný balík peněz.

Chystáte se v létě do zahraničí i vy? Tak si užijte příjemnou dovolenou bez zbytečných komplikací!

Hodnocení článku:

(13 hlasů, průměrné hodnocení: 4.46 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest
2 Comments
nejstarší
nejnovější nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
Ilona Náhlovská

Děkuji za skvělý článek s velice užitečnými informacemi.

Milan Postránecký

Hezký den Ilono, my moc děkujeme za pochvalu a jsme rádi, že pro vás byl článek přínosný. A pokud se právě chystáte na nějakou zahraniční dovolenou, přejeme plno krásných zážitků. Milan, tým mallpay

2
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x
()
x