Ještě před nedávnem jsme se museli spokojit jen s dobírkou a klasickým bankovním převodem. Dnes je možností plateb na internetu celá řada a nikde není psáno, že současný počet je ten konečný. Nové metody jsou čím dál bezpečnější a pohodlnější, některé nabízí i další přidanou hodnotou. Evoluci prostě nejde zastavit.

Platíte rádi v hotovosti až po převzetí zboží, nebo upřednostňujete rychlost a pohodlí online plateb? A vyhovuje vám spíše klasický bankovní převod, nebo kliknete raději na rychlejší ikonku s logem vaší banky (bankovní tlačítko), která vás rychle „hodí“ přímo do vašeho internetového bankovnictví? A víte, že existuje také alternativa, která benefity již dobře známých plateb kombinuje? Pokud se ztrácíte, čtěte dál. Máme pro vás užitečný přehled způsobů, jakými můžete platit za své nákupy na internetu.

Tím nejdůležitějším, o co při platbě na internetu jde, je samozřejmě přesun správného obnosu peněz z účtu zákazníka na účet obchodníka, a to ve správném čase. Zprostředkovateli plateb bývají banky, karetní instituce či platební brány sdružující platební a transakční služby. Od vybrané metody se pak bude odvíjet další cesta vašich peněz na místo určení.

Dobírka

Dobírka stále patří mezi velmi oblíbené způsoby úhrady. Podle červencové analýzy firmy Shoptet ji upřednostňuje 34 % Čechů. Důvod je prostý, zboží z e-shopu zaplatíte ve chvíli převzetí. Ovšem ani to vám ale nezaručí, že nekoupíte zajíce v pytli. Rozbalujete totiž až v momentu, kdy máte zaplaceno a dopravce je pryč. Stejná situace nastává, když si vyberete platbu při osobním odběru, také zpravidla rozbalujete až doma.  Nevýhodou dobírky či platby při osobním odběru navíc je, že musíte mít připravenou hotovost. Stále zdaleka ne všichni dopravci a prodejci nabízejí možnost platit kartou. Čekejte také „znevýhodnění“ poplatkem – často si připlatíte k dopravnému a samotné ceně zboží částku přibližně okolo 40 Kč.

Bankovní převod

Pohodlný je klasický bankovní převod. Po objednání vám na e-mail spolu s potvrzením objednávky přijdou pokyny k platbě. Výhodou i nevýhodou současně může být, že celý proces trvá několik dní. Prodejce totiž odesílá nákup až po připsání peněz na účet. Pokud tedy spěcháte, výhodnější je například platba kartou či novinka ve formě odložené platby. Na druhou stranu se může platba převodem někdy hodit – když třeba nechcete přijít o akční nabídku, ale momentálně nemáte na běžném účtu dost peněz. Objednávku vytvoříte ihned, ale zaplatíte ji v klidu až např. po převedení peněz ze spořicího účtu či po připsání výplaty za dva tři dny. Krátké posečkání zpravidla nikomu a ničemu nevadí.

Rychlé bankovní tlačítko

Pokud hraje klíčovou roli rychlost platby, klikněte při výběru způsobu platby na tlačítko s logem vaší banky. Tento krok vás pošle přímo do vašeho internetového bankovnictví, navíc se vyhnete zadávání čísla účtu prodejce či variabilního symbolu. Tato zrychlená platba vlastně funguje jako expresní bankovní převod a všechny potřebné údaje k platbě máte již předvyplněné. Stačí potvrdit a autorizovat.

Platba kartou

Pokud při výběru způsobu platby kliknete na tlačítko dle typu vaší karty (Mastercard, Maestro či VISA), budete automaticky přesměrováni do platební brány společnosti, která platbu pro daný e-shop zprostředkovává. Zbývá jen zadat údaje o své kartě, jako je její číslo, datum platnosti a autorizační kód (CVC/CVV), pak stačí platbu potvrdit a je zaplaceno. Platbu kartou oceníte třeba v případě, že jste platbu uhradili, ale zásilka nedorazila, protože můžete využít tzv. chargeback. Jedná se o dodatečnou službu ke kartám ze strany asociace Visa a společnosti Mastercard. Díky tomu můžete žádat vrácení peněz na kartu, pokud vám obchodník neposkytl službu.

Platba kartou
Platba kartou na internetu se stala už standardem

Elektronická peněženka

S elektronickou peněženkou se častěji setkáte při nákupech v zahraničních internetových obchodech. V celém procesu figuruje prostředník, který transakci provede. U něj máte předem nabitý kredit, což vlastně funguje jako virtuální peněženka. Výhodou je rychlost – peníze má prodejce na účtu prakticky okamžitě. Jako elektronická peněženka fungují PayPal a PaySec. Dalšími moderními metodami jsou třeba MasterPass, Google Pay či Apple Pay. Díky těmto aplikacím si vlastně nahrajete svou platební kartu do virtuální peněženky v dané mobilní aplikaci, a zaplatíte tak jednoduše díky svému mobilnímu zařízení.

Nákup na fakturu

Podnikatelé mohou nakoupit tzv. na fakturu. Po objednání obchodník pošle zboží spolu s fakturou, kterou v kopii zpravidla odešle i na váš e-mail. Do dvou týdnů pak nákup zaplatíte. I v offline světě je standardem, že po dodání služby či produktu dodavatel vyčíslí odběrateli cenu na fakturu a ten má poté určitou dobu na zaplacení.

Odložená platba – revoluce nebo evoluce?

Se lhůtou 14 dní pracuje i relativně nová platební metoda, tzv. odložená platba. V praxi funguje tak, že před doručením ani při převzetí nic neplatíte, nejdříve se s koupenou věcí v klidu seznámíte. Až poté kdykoli během dvou týdnů posíláte peníze. Odložená platba je vlastně takový mix několika platebních metod, resp. jejich výhod, které jsou u zákazníků oblíbené. Hodí se ji využít třeba v době, kdy čekáte na výplatu nebo mateřskou. Nemusíte se bát, nejde o nákup na splátky nebo nějakou formu půjčky. Služba je zdarma. Odložená platba je velmi populární v zahraničí pod značkou Klarna a u nás funguje pod názvem Twisto nebo konkurenční mallpay(dříve Kup Najisto).

Hodnocení článku:

(17 hlasů, průměrné hodnocení: 5.00 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x
()
x