Je platba převodem přežitá metoda, která má léta největší slávy definitivně za sebou, nebo stojí za to jí ještě dát šanci? Záleží na tom, jaký typ zákazníka jste. Pokud moderním platebním metodám tak úplně nedůvěřujete, dobře vám poslouží. Jestliže naopak jdete s dobou, může se vám zdát zoufale zastaralá. Jisté ale je, že má svá pozitiva i negativa. A my jsme se na ně podrobněji podívali!

Výhody platby převodem

Jistota pro podezřívavé zákazníky

Platba převodem je vhodným řešením pro zákazníky, kteří nechtějí na internetu zadávat údaje ze své platební karty nebo u ní nemají povolené internetové transakce. Pokud při výběru platební metody zvolíte bankovní převod, jediné, co se o vás obchodník dozví, je jméno a číslo účtu. Nehrozí tak, že by se vaše citlivé údaje v důsledku mezery v zabezpečení ocitly v nepovolaných rukou. I když jsou internetové platby stále bezpečnější, vynalézavější jsou bohužel i hackeři, kteří se do nich snaží nabourat, proto se případy zneužití nezákonně získaných platebních údajů čas od času objevují.

Stále rostoucí rychlost bank

Doby, kdy platba převodem na účet zabrala několik dnů, je minulostí. Jak dlouho trvá bankovní převod? Posíláte-li peníze na účet vedený ve své domovské bance, zabere transakce pár vteřin nebo minut. Platba bankovním převodem z banky do banky pak musí být na účet příjemce připsána nejpozději do konce následujícího pracovního dne, často ale banky transakci zpracují hned druhý den ráno. A když platbu zadáte ráno nebo dopoledne, často dorazí ještě tentýž den. Situaci dosud komplikovaly víkendy a svátky, kdy mají banky zavřeno. To by ale měla změnit nová funkce okamžité platby, kterou počátkem letošního roku zavedly Air Bank a Česká spořitelna a další se k nim postupně připojují. Služba za minimální příplatek umožňuje bleskový přesun peněz z účtu na účet, a to 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.

Nízké riziko pro obchodníka

Společně s rozmachem e-shopů se mezi lidmi rozšířil nešvar, který leží v žaludku především obchodníkům. O co jde? Nezanedbatelné procento zákazníků si objedná zboží na dobírku, jenže v mezičase změní názor, a tak si balíček na poště nebo úložném místě nakonec nevyzvedne. Provozovateli e-shopu tak vznikají zbytečné náklady na balení, přepravu zboží i administrativu. Kromě toho má převážení nevyzvednutých zásilek tam a zpátky negativní dopad na životní prostředí. To v případě platby převodem příliš nehrozí – když nákup zaplatíte předem, bude zkrátka ve vašem zájmu si ho vyzvednout, abyste o peníze nepřišli.

Platba převodem je méně riziková pro obchodníka, pro klienta ale tolik pohldná být nemusí

Nevýhody platby převodem

Bez bankovnictví to nepůjde

Platba převodem logicky vyžaduje, abyste ji zadali prostřednictvím internetového bankovnictví. A to může být ve chvíli, kdy ho máte vázané na certifikát v domácím počítači nebo notebooku, komplikace. Jistě, lidí, kteří mají mobilní bankovnictví ve svém smartphonu, stále přibývá, ale pořád to není úplný standard, zvlášť u zástupců starších generací. Bankovní převod zkrátka nákup zbavuje určité volnosti charakteristické pro online platbu kartou, kterou máte po ruce kdykoliv a kdekoliv. Na druhou stranu vám čas mezi objednávkou a vlastní platbou umožní si rozmyslet, jestli produkt opravdu potřebujete.

Překlep může vše zkomplikovat

Znáte to – chcete mít platbu rychle vyřešenou, a tak ve spěchu uděláte chybu při zadávání čísla účtu nebo variabilního symbolu. Když budete mít smůlu, může překlep způsobit, že peníze dorazí jinému člověku, ale pokud trefíte neexistující číslo účtu, připíše se vám platba zpět. Chybný variabilní symbol zase přidělá práci e-shopu, který bude mít problém spárovat vaši platbu s objednávkou. Obojí znamená zbytečnou komplikaci a zdržení. A to nemluvíme o situaci, kdy se uklepnete při zadávání částky, a tak místo 500 Kč odešlete obchodníkovi 5000 Kč.

TIP!
Chcete nákup bez rizika? Zkuste odložená platba a už nikdy neplaťte předem za zboží, které jste ještě neviděli.

Vyšší riziko podvodu

Děsí vás, že někomu pošlete peníze, ale zboží se nikdy nedočkáte? Nebo dočkáte, ale místo vysněného produktu vám dorazí prázdná krabice? V případě platby převodem to teoreticky možné je, ale v praxi se to často nestává. Internetový trh je nemilosrdný, a tak se na něm udrží jen ti nejsilnější hráči, kteří zákazníkům vycházejí vstříc a chovají se k nim férově. Virtuální prostor plný uživatelských recenzí e-shopů podvodníkům zkrátka příliš nepřeje. Přesto buďte při výběru internetových obchodníků obezřetní a těm, kteří nemají dobré hodnocení, se obloukem vyhněte.

Hodnocení článku:

(5 hlasů, průměrné hodnocení: 4.60 z 5 )
Loading...

Témata:

Komentáře:

Sledovat
Chci být informován o:
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
0
Napište nám prosím do diskuze váš názor.x
()
x