Nákup na splátky? Ne vždy se jedná o nejlepší cestu

Je to velmi lákavé. Nemáte celou částku na koupi nových lyží a v internetovém obchodě vám nabízejí nákup na splátky bez navýšení. Co všechno ale může toto slovní spojení znamenat?
Nakupovat na splátky dnes umožňuje prakticky každý obchod, zejména ty internetové. Vlastně pozor – hned na začátku si ujasněme, kdo vám nákup umožňuje. Pokud nakupujete na splátky, peníze vám neposkytuje konkrétní prodejce, ale úvěrová společnost, se kterou má obchod smlouvu. V Česku se jedná především o Home Credit, Cofidis, Essox a Hello bank.

Co splňovat, abyste mohli nakoupit na splátky

Výhodou splátkového nákupu je jeho dostupnost. Na rozdíl od jiných úvěrů vám ve většině případů postačí, že vám je více než 18 let, máte trvalý pobyt v České republice a pravidelný zdroj příjmu. Někde po vás mohou chtít více informací a potvrzení, někde méně, vždy záleží na konkrétním případu. Stejně tak se ale liší podmínky nákupu na splátky. Obzvlášť, pokud se obchod pyšní nákupem na splátky bez navýšení, zbystřete.
Klíčovou roli ve smlouvách tohoto typu úvěru hraje zkratka RPSN, což je roční procentní sazba nákladů na poskytnutý úvěr. A ta může s konečnou cenou produktu pěkně zamávat. Než cokoli podepíšete, přečtěte si podmínky a nezaměřujte se pouze na výši případného úroku, ale také na podmínky změny smlouvy, rozvržení, počet a výši splátek a podmínky předčasného splacení.

Co lze koupit na splátky?

Na splátky koupíte jakékoli spotřební zboží, které stojí více než 3 000 korun a jehož prodejce takovou možnost prodeje nabízí – ať už se jedná o lyže, auto, pračku, televizi nebo iPhone. Některé úvěrové společnosti mají stanovenou i horní hranici, některé poskytují úvěr na splátky bez limitu.
TIP
Zboží do 5 tis. korun můžete nakoupit jednoduše i s odloženou platbou. Nakoupíte nyní a platíte až do 14 dní. Navíc je to zdarma, bez poplatků.

„Výhody“ navíc

Někde se vám budou prodejci snažit prodat kdeco, jinde to s vámi budou myslet lépe. U jakéhokoli „užitečného“ doplňku k úvěru se proto dvakrát rozmyslete, zda jej opravdu potřebujete. Nejčastěji k nákupu na splátky prodejci nabízejí pojištění schopnosti splácet. To je poměrně užitečné, pokud si na sebe berete vysokou půjčku, čeká vás více let splácení a na vaší finanční podpoře závisí také jiní lidé, například vaše děti, partner či partnerka.
Mnohdy se ale jedná jen o trik, kterým z vás obchodníci tahají peníze. U produktů, kde máte nastavenou krátkou dobu splácení a nemáte větší finanční závazky, by s pojištěním navíc nákup na splátky bez navýšení ztratil smysl a vy byste nakonec zaplatili o mnoho víc.
U každého nákupu, který si chcete vzít na splátky, platí, že byste si nejprve měli odpovědět na otázku, jestli produkt opravdu nutně potřebujete. Někdy se také mnohem víc vyplatí se nevázat na smlouvy plné slovních hříček a brát na sebe takový závazek, ale jít na to jednodušeji, například s odloženou platbou. Odložená platba mallpay vám umožní koupit produkt, i když ještě na účtu nemáte výplatu, a zaplatit kdykoli během 14 dní. Pokud jste členy klubu ProDěti, tak máte na zaplacení dokonce 30 dní. To vše bez úroků, bez skrytých poplatků, bez zbytečného papírování.

Často kladené otázky

Zapomněl/a jsem zaplatit splátku do dne splatnosti. Co mám dělat?
Včasné zaplacení splátek byste si vždy měli pohlídat. Pokud už se ale stane, že z jakéhokoli důvodu nesplatíte částku včas, co nejrychleji kontaktujte banku, u které máte splátkový kalendář nastavený, a snažte se věc proaktivně řešit. Ne vždy vám hrozí katastrofa. Můžete ale přijít o výhody, které vám se splátkovým systémem banka poskytuje. V případě, že byste splátky a jejich pozdní splácení neřešili, na vás banka může podat návrh na exekuci a domáhat se splacení celého dluhu najednou.
Mám půjčku, ale momentálně nemám na splátky. Existuje nějaké řešení?
Pokud máte půjčku u seriózní bankovní instituce, pokusí se vám vyjít vstříc. Důležité je, abyste jim upřímně oznámil/a situaci včas. Požádejte o odklad splátek – každá banka jej řeší s žadateli individuálně, větší šanci na to, že ho získáte, samozřejmě budete mít, pokud jste doposud měli u banky dobrou platební morálku.
Co si mohu na splátky pořídit?
Cokoli. Podmínkou je, aby daný obchod takový typ nákupu umožňoval.
Můžu produkt zakoupený na splátky vrátit a zrušit tak i úvěr?
Ano. Pokud si nákup z nějakého důvodu rozmyslíte a výrobek vrátíte, ruší se tím i úvěr.
Mohu na splátky nakoupit, i když jsem student, matka na mateřské dovolené nebo v důchodu?
Ano, i tak můžete nakupovat na splátky. Vždy je však důležité mít pravidelný příjem. Nemusí se přitom jednat pouze o plat, ale stačí i důchod nebo příspěvek na mateřské dovolené.