Platba kartou: Výhody, rizika a poplatky

Jedna plastová karta a tolik možností. Využívejte platební kartu naplno – bezpečně a bez zbytečných poplatků.
 • Jaký je rozdíl mezi fyzickou a virtuální kreditní kartou?
 • K čemu všemu můžete kartu využít?
 • Jak platit kartou bezpečně?
Platebních karet je nepřeberné množství: soukromá, firemní, kreditní, debetní, Visa, Mastercard, Maestro, American Express či Diners, fyzická nebo virtuální, … Každá nabízí odlišné služby a je dobré vědět, kdy se vám která hodí a kdy byste naopak měli pořízení odolat.

Není karta jako karta

To, od jakého výrobce máte platební kartu, už dnes velkou roli nehraje. Dříve se vám mohlo stát, že v některém obchodě akceptovali například pouze Visa karty, nikoli Mastercard, dnes jsou obě možnosti široce pokryté. Rozdíl je především mezi kreditní a debetní kartou, jejichž názvy se hovorově zaměňují. Zatímco na debetní kartě využíváte vlastní finanční prostředky, v rámci kreditní karty platíte penězi banky nebo nebankovní instituce, která vám je poskytuje. Kreditní karta má jiné podmínky používání a je určená pouze pro soukromé účely.
V současné době už se také nemusíte omezovat pouze na fyzickou kartu, ale můžete mít virtuální kartu, například v mobilní aplikaci, která vám umožní platit zejména internetové nákupy – někdy dokonce za bezpečnějších a výhodnějších podmínek. Podobnou možnost nabízí také předplacená karta, k níž nepotřebujete mít v bance žádný účet, ale pouze si na ni vždy nabijete požadovanou částku.

Jak kartou platit

Možnosti, jak zaplatit kartou, jsou dvě základní:

 • Online platba kartou. Tuto možnost nabízí většina tuzemských i zahraničních internetových prodejců (převážně eshopy). Po vyplnění fakturačních informací jste přesměrování do tzv. platební brány, kde zadáte číslo karty, datum splatnosti a bezpečnostní kód CVC ze zadní strany. Pokud je online platba navíc zabezpečená systémem 3D Secure, musíte vyplnit také kód, který vám přijde formou SMS. Zprostředkovatel platební brány platbu okamžitě zpracuje a vy dostanete své zboží hned.
 • Platba kartou v platebním terminálu. Zaplatit kartou můžete v Česku také v téměř jakémkoli větším obchodě. Na pokladně kartu buď vložíte do terminálu a zadáte PIN nebo kartu pouze přiložíte a platba se provede bezkontaktně.

Platba kartou v zahraničí

V zahraničí se využívání platby kartou liší země od země a je dobré si podmínky zjistit ještě, než odjedete. Každá banka má odlišná pravidla pro výběry z bankomatů a placení a pokud je neznáte, můžete se vrátit se značně tenčími úsporami a mnoha vysokými poplatky na výpisu. Obvykle je kurz bank horší oproti středovému kurzu, který stanovuje ČNB a je tak dobré prozkoumat kurzovní lístek nebo sazebník dané banky - např. při platbě 100 EUR může být kurzová přirážka i několik procent navíc.
V cizině si také dejte pozor na situaci, kdy vám terminál při platbě nabídne možnost přepočítat si danou částku v lokální měně nebo v české koruně (např. z chorvatských kun do korun) – jedná se o tzv. DCC (Dynamic Currency Conversion), kdy je většinou výhodnější zvolit částku v lokální měně, protože jinak vám prodejce naúčtuje nevýhodný kurz.

Na co si dát při platbě kartou pozor

Používání platební karty je velmi jednoduché, stejně tak jednoduché ale může být její zneužití. Jaká pravidla je dobré dodržovat, abyste si byli jistí, že jsou vaše peníze v bezpečí?
 • Neukládejte údaje ze své karty do webového prohlížeče
 • Neposílejte údaje o své kartě neověřeným adresátům nebo e-shopům
 • Kartu si pro online platby zablokujte a odblokujte pouze v případě platby
 • Pokud platíte online často, zvažte pořízení virtuální karty a zablokování své hlavní platební karty
 • Nastavte si limit pro bezkontaktní platby u terminálu
 • Nastavte si limit pro výběry z bankomatů
 • Mějte přehled o službách, kam zadáváte údaje z karty za účelem strhávání předplatného

Využívejte kartu chytře

Platební karta na sebe v současnosti přebírá i další funkce. Nejen, že například v severských zemích si bez karty nenakoupíte jízdenku na vlak, i u nás karta pomalu nahrazuje hotovostní prostředky. Na platební kartu si například můžete nechat nahrát kupón na MHD, např. v Praze, Plzni nebo Ostravě - a nenosit tak u sebe další kartu navíc.
Zejména s kreditní, ale mnohdy i s debetní kartou, můžete využívat nejrůznější výhody, které vám ušetří nemalé peníze. Obchody, se kterými má vaše banka dohodu, poskytují svým zákazníkům při platbě konkrétní kartou výrazné slevy nebo tzv. cashback, v rámci něhož vám z každého nákupu vrátí určité procento zpět.
Díky kartě můžete nakupovat a platit později. Odložená platba vám umožňuje si zboží objednat, i když zrovna nemáte dostatek peněz nebo si chcete produkt nejdříve vyzkoušet, a zaplatit pomocí karty až za delší dobu.

Často kladené otázky