Předtím, než se vám finanční instituce rozhodne peníze půjčit, zhodnotí vaši bonitu. Bonita klienta je soubor faktorů, které ovlivňují to, nakolik jste pro banku z hlediska splácení důvěryhodným člověkem.
Co ovlivňuje vaši bonitu?
- Osobní údaje
- Profese
- Rodinný stav
- Vaše příjmy a výdaje
- Záznam v registru
Aby se banky i nebankovní společnosti pojistily, že se jim vyplatí vám peníze půjčit, hodnotí celé spektrum aspektů, které se vás týkají, od osobních údajů jako je věk, pohlaví, vzdělání, profese i rodinný stav přes vaše příjmy až po vaše výdaje. Vždy je lepší, pokud s vámi o půjčku žádá jiný člen rodiny, například manžel či manželka. Žadatelé, kteří žijí ve společné domácnosti, totiž dohromady dosahují nižšího životního minima, které od vašich příjmů banka automaticky odečítá, aby mohla bonitu vyhodnotit.
Výsledkem dobré bonity pak může být, že vám banka poskytne tzv. nezajištěný úvěr. U něj nemusíte ničím ručit, ale je samozřejmě dražší. Běžnější zajištěný úvěr vás při špatné platební morálce může stát vaši nemovitost, auto, případně jiné věci, kterými se bance zaručíte.
Důležitým faktorem, se kterým mnohdy žadatelé o půjčku bojují, je záznam v registru. Ať už se jedná o Bankovní registr klientských informací (CBCB), Nebankovní registr klientských informací (CNCB) nebo zájmové sdružení právnických osob SOLUS, záznam v něm vám přístup k půjčce může zcela zamezit, a to přitom stačí, abyste pozdě splatili účet za telefon nebo se zpozdili se zaplacením leasingu.
Čistý štít pochopitelně získáte, když si nebudete půjčovat vůbec. Pokud ale půjčit potřebujete, je vhodné si dobře spočítat, jestli na splátky budete mít a zajistit si pro případ nouze někoho jako „záchrannou síť“. Anebo můžete využít zcela jiného systému půjček.